Dry Box Gloves
- (5)
- (39)
- (108)
- (12)
- (49)
- (99)
- (10)
- (13)
- (2)
- (5)
- (27)
- (163)
- (49)
- (10)
- (3)
- (119)
- (14)
- (52)
- (30)
- (22)
- (3)
- (9)
- (10)
- (1)
- (43)
- (23)
- (48)
- (11)
- (61)
- (1)
- (211)
- (2)
- (92)
- (1)
- (1)
- (4)
- (5)
- (55)
- (60)
- (2)
- (1)
- (28)
- (7)
- (2)
- (54)
- (47)
- (23)
Filtered Search Results
Ansell AlphaTec™ 85-304 CSM Isolator Gloves, 12 in. Port Size
Chlorosulfonated polyethylene (CSM) 16 mil thick RABS and isolator gloves are designed for high resistance against concentrated acids and bases. Soft, flexible material provides ease of use.
| Grip Design | Smooth |
|---|---|
| Length (Metric) | 80 cm |
| Port Size (Metric) | 30.5 cm |
| Color | White |
| Length (English) | 32 in. |
| Material | CSM |
| Sterility | Non-sterile |
| Hand | Ambidextrous |
| Thickness (Metric) | 0.40 mm |
| Series | AlphaTec™ |
| Certifications/Compliance (Europe) | CE 0493, EN 420:2003, A1:2009, Cat III, EN 388:3101A, EN ISO 374-1:2016 Type B-AMP, EN ISO 374-5:2016 VIRUS |
| Product Type | Isolator Gloves |
| Port Size (English) | 12 in. |
| Glove Cuff Style | Beaded |
Ansell AlphaTec™ 55-301 Neoprene Isolator Gloves
Neoprene RABS/isolator gloves provide chemical resistance against most acids, alcohols, oils, lubricants and hydrocarbons, offering physical protection against abrasions and cuts or punctures.
| Grip Design | Smooth |
|---|---|
| Length (Metric) | 71 cm |
| Port Size (Metric) | 17.8 cm |
| Color | Black |
| Length (English) | 28 in. |
| Material | Neoprene Polymer |
| Sterility | Non-sterile |
| Hand | Ambidextrous |
| Thickness (Metric) | 0.50 mm |
| Series | AlphaTec™ |
| Certifications/Compliance (Europe) | CE 0493, EN 420:2003, A1:2009, Cat III, EN 388:2100A, EN ISO 374-1:2016 Type A - ACJKL, EN ISO 374-5:2016 VIRUS |
| Product Type | Isolator, RABS Gloves |
| Port Size (English) | 7 in. |
| Latex Free | Yes |
| Glove Cuff Style | Beaded |
Ansell AlphaTec™ 85-503 EPDM Isolator Gloves, 10 in. Port Size
Non-clean, non-sterile 24 mil thick ethylene propylene diene rubber (EPDM) gloves are designed for repeated autoclave sterilization, reducing the need for glove replacements.
| Grip Design | Smooth |
|---|---|
| Length (Metric) | 80 cm |
| Port Size (Metric) | 25.4 cm |
| Color | Black |
| Length (English) | 32 in. |
| Material | EPDM |
| Sterility | Non-sterile |
| Hand | Ambidextrous |
| Thickness (Metric) | 0.60 mm |
| Series | AlphaTec™ |
| Certifications/Compliance (Europe) | CE 0493, EN 420:2003, A1:2009, Cat III, EN 388:2111A, EN ISO 374-1:2016 Type B - KLP, EN ISO 374-5:2016 VIRUS |
| Product Type | Isolator Gloves |
| Port Size (English) | 10 in. |
| Certifications/Compliance | FDA 21 CFR 177 |
| Glove Cuff Style | Beaded |
Ansell AlphaTec™ 85-300 CSM Isolator Glove, 8 in. Port Size
Chlorosulfonated polyethylene (CSM) 16 mil thick RABS and isolator gloves are designed for high resistance against concentrated acids and bases. Soft, flexible material provides ease of use.
| Grip Design | Smooth |
|---|---|
| Length (Metric) | 80 cm |
| Port Size (Metric) | 20.3 cm |
| Color | White |
| Length (English) | 32 in. |
| Material | CSM |
| Sterility | Non-sterile |
| Hand | Ambidextrous |
| Thickness (Metric) | 0.40 mm |
| Series | AlphaTec™ |
| Certifications/Compliance (Europe) | CE 0493, EN 420:2003, A1:2009, Cat III, EN 388:3101A, EN ISO 374-1:2016 Type B-AMP, EN ISO 374-5:2016 VIRUS |
| Product Type | Isolator Gloves |
| Port Size (English) | 8 in. |
| Glove Cuff Style | Beaded |
Ansell AlphaTec™ 55-303 Neoprene Isolator Gloves
Neoprene RABS and Isolator gloves provide physical protection and chemical resistance against most acids, alcohols, oils, lubricants and hydrocarbons
Ansell AlphaTec™ 85-501 EPDM Isolator Gloves, 8 in. Port Size
Non-clean, non-sterile 24 mil thick ethylene propylene diene rubber (EPDM) gloves are designed for repeated autoclave sterilization, reducing the need for glove replacements.
| Grip Design | Smooth |
|---|---|
| Length (Metric) | 80 cm |
| Port Size (Metric) | 20.3 cm |
| Color | Black |
| Length (English) | 32 in. |
| Material | EPDM |
| Sterility | Non-sterile |
| Hand | Ambidextrous |
| Thickness (Metric) | 0.60 mm |
| Series | AlphaTec™ |
| Certifications/Compliance (Europe) | CE 0493, EN 420:2003, A1:2009, Cat III, EN 388:2111A, EN ISO 374-1:2016 Type B - KLP, EN ISO 374-5:2016 VIRUS |
| Product Type | Isolator Gloves |
| Port Size (English) | 8 in. |
| Certifications/Compliance | FDA 21 CFR 177 |
| Glove Cuff Style | Beaded |
Ansell AlphaTec™ 55-306 Neoprene Isolator Gloves
Neoprene isolator gloves are designed to guard against aggressive chemicals in medium-duty environments.
Ansell AlphaTec™ 55-308 Neoprene Isolator Gloves
Neoprene RABS and Isolator gloves provide physical protection and chemical resistance against most acids, alcohols, oils, lubricants and hydrocarbons
Ansell AlphaTec™ 55-305 Neoprene Isolator Gloves
Neoprene isolator gloves are designed to guard against aggressive chemicals in medium-duty environments.
Ansell AlphaTec™ 85-305 CSM Isolator Gloves, 12 in. Port Size
Chlorosulfonated polyethylene (CSM) 24 mil thick RABS and isolator gloves are designed for high resistance against concentrated acids and bases. Soft, flexible material provides ease of use.
| Grip Design | Smooth |
|---|---|
| Length (Metric) | 80 cm |
| Port Size (Metric) | 30.5 cm |
| Color | White |
| Length (English) | 32 in. |
| Material | CSM |
| Sterility | Non-sterile |
| Hand | Ambidextrous |
| Thickness (Metric) | 0.60 mm |
| Series | AlphaTec™ |
| Certifications/Compliance (Europe) | CE 0493, EN 420:2003, A1:2009, Cat III, EN 388:3101A, EN ISO 374-1:2016 Type B-AMP, EN ISO 374-5:2016 VIRUS |
| Product Type | Isolator Gloves |
| Port Size (English) | 12 in. |
| Glove Cuff Style | Beaded |
Honeywell™ CSM Short Glove Box Gloves
CSM short glove box gloves are 14 in. in length and feature mechanical properties to protect against abrasion, tears, and ozone and oxidizing chemicals.
| Diameter (English) Cuff | 3.8 in. |
|---|---|
| Thickness (Metric) | 0.25 mm |
| Certifications/Compliance (Europe) | EN 420, EN 388 |
| Length (Metric) | 35.5 cm |
| Color | White |
| Length (English) | 14 in. |
| Material | CSM |
| Certifications/Compliance | ASTM D412 |
| For Use With (Application) | Pharmaceutical, biotechnical, semi-conductor, nuclear, defense and manufacturing |
| Diameter (Metric) Cuff | 9.7 cm |
| Hand | Ambidextrous |
Honeywell™ CSM Glove Box Gloves, 8 in. Port
CSM glove box gloves feature mechanical properties to protect against abrasion, tears, and ozone and oxidizing chemicals.
| Diameter (English) Cuff | 8 in. |
|---|---|
| Grip Design | Smooth |
| Certifications/Compliance (Europe) | EN 388, EN 374 |
| Length (Metric) | 81.3 cm |
| Port Size (Metric) | 20.3 cm |
| Color | White |
| Length (English) | 32 in. |
| Port Size (English) | 8 in. |
| Latex Free | Yes |
| Material | CSM |
| Diameter (Metric) Cuff | 20.3 cm |
| Sterility | Non-sterile |
PIERCAN Natural Rubber One-Piece Glove, 10 in. Port
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Natural Rubber Latex (Polyisoprene) One-piece glove, has greater flexibility while still maintaining a strong resistance to alcohols, acids and diluted bases. Uses include but are not limited to sand blasting and dry chemistry/environment.
| Grip Design | Smooth |
|---|---|
| Certifications/Compliance (Europe) | EN 421, Category 3 |
| Length (Metric) | 81.2 cm |
| Port Size (Metric) | 25 cm |
| Size | 9 |
| Temperature (Metric) Max | 80°C |
| Color | Blond |
| Length (English) | 32 in. |
| Port Size (English) | 10 in. |
| Latex Free | No |
| Material | Latex |
| Sterility | Non-sterile |
| Hand | Ambidextrous |
PIERCAN CSM Isolator Sleeves (Two-Piece Glove System)
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Chlorosulphonated Polyethylene (CSM) Isolator Sleeve, part of a two-piece system paired with ELS glove. Used in microelectronics, life science, industrial industries; suitable for handling oxidizing products, acids, alkalis and alcohols.
| Length (Metric) | 60 cm |
|---|---|
| Color | White |
| Length (English) | 24 in. |
| Material | CSM |
PIERCAN CSM One-Piece Glove, 12 in. Port
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Chlorosulphonated Polyethylene (CSM) One-Piece Isolator Glove, offers strong resistance to chemicals, ozone and UV. Used in Isolators, RABS and glove boxes within the life science, microelectronics, industrial, and nuclear industries.
| Length (Metric) | 81.2 cm |
|---|---|
| Port Size (Metric) | 30 cm |
| Size | 9.75 |
| Temperature (Metric) Max | 120°C |
| Color | White |
| Length (English) | 32 in. |
| Port Size (English) | 12 in. |
| Latex Free | Yes |
| Material | CSM |
| Sterility | Non-sterile |
| Hand | Ambidextrous |